شهرستان پردیس
 
  شهر جدید پردیسشهر جدید پردیس


برابر مصوبه مورخ ۲۳/۱۲/۶۸ شورای عالی شهرسازی و معماری ایران درباره موضوع مکان یابی و تعداد جمعیت شهر جدید پردیس، احداث این شهر از دیدگاه قانونی رسمی شد و در تاریخ ۱/۵/۱۳۶۹ اساسنامه شرکت عمران آن به تصویب رسید. محل استقرار این شهر پس از انجام مطالعات مکان یابی شهرهای جدید در ناحیه شرقی تهران برگزیده شد. شهر جدید پردیس در فاصله ۳۵ کیلومتری شرق تهران در کنار جاده ترانزیت تهران - آمل احداث می شود. این جاده یکی از راه های اصلی کشور است که پایتخت را به شهرهای مهم ساحلی دریای خزر متصل می کند. بنابراین محدوده راهبردی شهر جدید پردیس شامل محدوده شرقی ناحیه شهری تهران تا منتهی الیه حوزه شهری دماوند می شود. به شرط تحقق برنامه های پیش بینی شده ابتدایی، در این شهر قرار بود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در زمینی به مساحت ۲۱۴۰ هکتار استقرار یابند و امکانات بالقوه تأمین ۵۰ هزار شغل ایجاد گردد. اراضی آب انجیرک به دلیل عوامل مناسبی که در زیر می آید برای احداث شهر جدید پردیس با ظرفیت ۲۰۰ هزار نفر جمعیت در آن زمان برگزیده شد: 
فاصله مناسب با تهران - 25 کیلومتری تهران*
استقرار آن در مسیر یکی از جاده های اصلی کشور*
وجود موانع توپوگرافی که مانع اتصال این ناحیه به تهران می شود*
 تراکم بسیار کم جمعیت در این ناحیه که از متوسط تراکم سطح کشور با احتساب زمین های کویری نیز کمتر است.
 وجود شرایط مناسب زیست محیطی و چشم اندازهای طبیعی*

برای این شهر از نظر نقش خدماتی، دو عملکرد تحقیقاتی- علمی و توریستی- تفریحی نیز در ابتدا پیش بینی گردید، زیرا عملکرد شهر فراتر از مرزهای کالبدی آن خواهد رفت و به حوزه نفوذ خود اثر خواهد گذاشت. مراکز تحقیقات پزشکی و مخابراتی نیز در پردیس مستقر خواهد شد، بنابراین شهر جدید پردیس می تواند به کانون علمی، تخصصی و فنی ناحیه شهری تهران و احتمالاً تحقیقات اجتماعی کشور مبدل شود. همچنین عملکرد توریستی- تفریحی شهر سبب رونق فعالیت هایی چون هتلداری، ایجاد رستوران و احداث مراکز تفریحی و سیاحتی در محور ارتباطی با شهر تهران خواهد شد


 چنانچه شهر جدید پردیس بتواند در نظام سلسله مراتب فضایی شهری تهران نقش میانی را ایفا کند و خدمات اداری، سیاسی و تجاری ناحیه شرق تهران بزرگ را سامان دهد، می توان به تحقق عملکردهای آن امیدوار شد که در نتیجه در بخش شرقی ناحیه شهری تهران برای شهر جدید پردیس می توان نقش شهر میانی را در نظر گرفت. اولین طرح جامع شهر جدید پردیس در سال 1374با جمعیت 150هزارنفر و متعاقب آن طرح تفصیلی در سال 1383با جمعیت 168هزار نفر و همچنین طرح جامع بازنگری شده در سال 1384با جمعیت 202هزار نفر با وسعت سه هزار و 569 هکتار به تصویب شورای‌عالی شهرسازی ایران رسید. در این طرح شهر جدید پردیس دارای 9فاز است که شش فاز آن با کاربری خدماتی و مسکونی در شمال آزادراه تهران- پردیس و سه فاز دیگر با کاربری‌های صنعتی و آموزشی- تحقیقاتی، تفریحی و توریستی در جنوب آزادراه واقع شده است. از سال 1389بازنگری مجدد طرح جامع شهر جدید پردیس آغاز و اجرایی گردید.


نوشته شده توسط   مدیر پردیس
نام :  
نام خانوادگی :  
ایمیل :
refresh captcha
 
نظر خود را درباره این مطلب بیان بفرمائید