En
تاریخ : سه شنبه 13 آذر 1397
کد 2339

به مناسبت هفته فرهنگی برای مدیران اماکن ورزشی برگزار شد

کارگاه آموزشی روش های کاربردی مقابله با پدیکلوز و رعایت بهداشت در شهرستان پردیس

به مناسبت هفته فرهنگی شهرستان پردیس، کارگاه آموزشی روش های کاربردی مقابله با پدیکلوز (شپش) و اولویت های بهداشتی باشگاه ها، برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس، این کارگاه به همت شبکه بهداشت و درمان پردیس و اداره ورزش و جوانان برای مدیران اماکن ورزشی شهرستان، با حضور سیفی رییس اداره، کارشناسان و مسئول آموزش شبکه بهداشت، روز دوشنبه در سالن اجتماعات اداره ورزش و جوانان برگزار گردید.
کارشناس آموزش در ابتدا به تقسیم بندی اماکن ورزشی پرداخت و گفت: مکان‌های ورزشی دارای تقسیم بندی کلی بوده و از نظر میزان امکانات و تجهیزات و نیز از نظر بهره برداری به 3 دسته تقسیم می‌شوند. اماکن طبیعی، مثل کوه، دریاچه و...، اماکن روباز احداثی مانند زمین فوتبال، پیست دوومیدانی و استخرها. اماکن سرپوشیده نظیر سالن‌های ورزشی، زورخانه‌ها و استخرهای سرپوشیده در این دسته بندی قرار دارند.
وی تامین نیازمندی‌های اساسی روحی، تامین احتیاجات اساسی جسمی براساس فعالیت مورد نظر، جلوگیری از بروز و انتشار بیماری‌های واگیردار و جلوگیری از بروز سوانح و حوادث را 4 اصل مهم تامین بهداشت اماکن ورزشی دانست.
کارشناس بهداشت محیط شبکه بهداشت پردیس، خطاب به مدیران مجموعه‌های ورزشی گفت: الزام شناگران به رعایت نکات و مقررات بهداشتی، پیشگیری از بروز حوادث احتمالی در استخرها، به کارگیری راهکارهای مناسب برای جلوگیری از آلودگی آب استخرها جهت حفظ بهداشت مجموعه ها ضروری است.
در ادامه به بیان توضیحاتی در خصوص مشخصات کالبدی فضاهای ورزشی، مانند کف سالن‌ها، دیوارها، سقف، خروجی‌ها و ورودی‌ها، دمای اماکن ورزشی، کنترل هوا و تهویه و ... پرداخته شد.
دارا بودن جعبه کمک‌های اولیه برای هر مجموعه ورزشی و نیز آموزش دوره‌های کمک‌های اولیه برای مدیران و کارکنان مجموعه‌های ورزشی موضوعی بود که به عنوانی امری ضروری از آن یاد شد.
مدرس کارگاه آموزشی بهداشت اماکن ورزشی، به بیان وضعیت بهداشت اماکن ورزشی پرداخت و معیارهایی را در خصوص پاکیزگی آب استخرها نیز بیان کرد.
در ادامه این کارگاه آموزشی، چرخه زندگی شپش، نحوه انتقال، درمان، رشک زدایی، راههای پیشگیری وبیماریابی آن تدریس شد.
کارشناس مبارزه با بیماری های واگیر تاکید کرد: رعایت بهداشت فردی مهمترین راه جلوگیری از ایجاد بیماری است. حمام کردن منظم، عدم استفاده از لوازم شخصی دیگران، پیگیری موارد آلوده تا درمان کامل و پیگیری اطرافیان از مهمترین راه های کنترل آلودگی به شپش است.
وی گفت: استفاده از سم و سمپاشی برای کنترل شپش سر در اماکن تجمعی ورزشی روش موثری نیست و توصیه نمی شود.
در پایان به پرسش شرکت کنندگان پاسخ داده شد و در نهایت تعدادی تراکت در مورد شپش برای اطلاع رسانی در بین آموزش گیرندگان توزیع و گواهی شرکت در دوره به مدیران اعطا شد.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 13 آذر 1397
  • ساعت 13
  • توسط روابط عمومی فرمانداری پردیس
  • تعداد بازدید 2