En
تاریخ : دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
کد 3254

ساخت منزل برای سیل زدگان توسط مساجد بزرگ پردیس/ الزام ساخت 30 مسجد در پردیس

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران گفت: طرح هر مسجد یک‌خانه در مساجد تهران و مساجد بزرگ شهرستان‌های استان قابل‌اجرا است که می‌توانند بخشی از هزینه ساخت منزل در مناطق سیل‌زده را تأمین کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین جمال هادیان مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران در حاشیه مراسم افطاری شهرستان پردیس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در پردیس در خصوص اعلام طرح جهاد همبستگی ملی و طرح هر مسجد یک‌خانه در مناطق سیل‌زده، که توسط رئیس سارمان بسیج مستضعفین مطرح‌شده بود، اظهار داشت: از زمان وقوع سیل در کشور استان تهران معین ویژه رسیدگی به مناطق سیل‌زده استان خوزستان به استان تهران شد و طی مدت کمک‌های بسیار زیاد و قابل‌توجهی توسط مساجد و مردم به این مناطق ارسال‌شده است.

وی گفت: طرح اعلام‌شده از سوی رئیس سازمان بسیج مستضعفین که هر مسجد یک‌منزل را در مناطق سیل‌زده بنا کند را بررسی و این موضوع به مساجد اعلام شد.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران افزود: این موضوع را باید مدنظر قرار بدهیم که بسیاری از مساجد ما در شرق استان تهران به‌خصوص در شهرستان‌های پردیس، دماوند و فیروزکوه ضعیف هستند و این طرح برای تمام مساجد قابل‌اجرا نیست.

هادیان ادامه داد: این طرح فقط مختص مساجدی است که قدرت و جمعیت بالایی دارند و در این طرح این موارد نیز باید مدنظر قرار بگیرد که مساجد ضعیفی نیز در کشور وجود دارند.

وی اضافه کرد: به‌طور مثال مساجدی در باغکمش و کرشت در شهرستان پردیس و یا مساجدی در دماوند یا فیروزکوه برای ساخت منزل عالم خود نیز با مشکلات زیادی روبرو هستند و شاید نتوانند این امر را محقق کنند.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران تصریح کرد: این طرح در مساجد تهران و مساجد بزرگ در شهرستان‌های استان، قابل‌اجرا است و یا می‌توانند بخشی از هزینه ساخت منزل را تأمین کنند.

هادیان با بیان اینکه ما به مساجد بزرگ شهرستان‌های شرق استان این طرح را اعلام کرده‌ایم، اظهار کرد: با اعلام این موضوع امید است این مساجد بتوانند یک‌منزل را در مناطق سیل‌زده بناکرده و یا با تجمیع چند مسجد یک‌منزل ساخته شود.

وی در ادامه افزود: علیرغم اعلام این طرح مساجد شرق استان کمک‌های بسیار زیادی را به مناطق سیل‌زده ارسال کردند که به‌طور مثال شهرستان دماوند حدود ۷۰۰ میلیون تومان و شهرستان‌های پردیس و فیروزکوه نیز کمک‌های شایانی به این مناطق ارسال کرده‌اند و این روند کمک‌رسانی ادامه خواهد داشت.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران در خصوص افزایش روزافزون جمعیت در شهرستان پردیس و کمبود مساجد در این مناطق نیز اظهار کرد: شهرهای جدید مانند پردیس زیر نظر شرکت عمران این شهر ساخته می‌شوند و برای رفع این مشکل طی جلسه‌ای که در پیش از سال نو با سید مهدی هدایت مدیرعامل این شرکت برگزار کردیم مقرر شد جلسه‌ای برای رفع کمبود مساجد در فازهای جدید مسکن مهر برگزار شود.

هادیان با بیان اینکه طی هفته جاری در این جلسه نیز برگزار خواهد شد، افزود: تعداد مساجد در شهر جدید پردیس بسیار کم است و حداقل تعداد ۳۰ مسجد تا این لحظه نیاز و ساخت این تعداد مسجد برای جمعیت ساکن الزامی است.

وی ادامه داد: فاز یازده مسکن مهر پردیس در هر زون نیاز به احداث یک مسجد ضروری است اما تاکنون فقط یک مسجد در زون پنج این فاز ساخته‌شده و این مسجد هم فضای بزرگی ندارد.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران اضافه کرد: پس از استقرار جمعیت، این مساجد پاسخگوی حضور نمازگزاران نخواهند بود و مسجدی هم تحویل‌شده بود به‌صورت ناقص و تمام نشده بود و توسط امام جماعت و با کمک مردم تکمیل شد.

هادیان اضافه کرد: وظیفه مردم تکمیل مسجد نیست و باید توسط شرکت عمران مساجد تکمیل و تحویل می‌شد.

وی در خصوص تعداد مساجد استان تهران اظهار کرد: در تمام استان تهران حدود سه هزار مسجد وجود دارد که ۲۵۰۰ مسجد دارای روحانی است و در شرق استان تهران ۲۶۵ مسجد در شهرستان‌های فیروزکوه دماوند و پردیس وجود دارد که ۸۰ مسجد فعال و دارای روحانی هستند.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران افزود: از ۲۶۵ مسجد ۷۲ مسجد کوچک ۱۵ متری، خیابانی و یا طایفه‌ای وجود دارد که امام جماعت ندارند و حدود صد مسجد نیز تا زمان تشکیل هیات امناء و تأمین شرایط برای حضور امام جماعت نمی‌توانیم حضور امام جماعت را در این مساجد محقق کنیم.

هادیان ادامه داد: مساجد باید توأمان نقشه‌های مهندسی و معماری داشته باشند اما تا به امروز فقط نقشه‌های مهندسی و ساخت بنا را در مساجد اجرایی می‌کردند.

وی اضافه کرد: مساجد باید دارای اتاق‌های مختلف مانند کلاس درس، اتاق عقد و ازدواج، اتاق فرادا خوانی برای نمازگزارانی که پس از اقامه نماز به مساجد مراجعه می‌کنند، باشد.

مسؤول مرکز رسیدگی به امور مساجد شرق استان تهران تصریح کرد: افراد برای نمازخواندن پس از اذان به مساجد مراجعه می‌کنند و باید محلی برای فرادا خوانی داشته باشند به همین دلیل باید درب مساجد به روی افراد بازبماند.

هادیان ابراز کرد: ساخت سرویس بهداشتی برای مراجعین و مسافران و سرویس‌های بهداشتی برای استفاده نمازگزاران باید به‌صورت جداگانه در نظر گرفته شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: این موارد در مساجد نیاز است که باید در ساخت مساجد جدید این موارد مدنظر قرار بگیرد.

  • نوشته شده
  • در دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
  • ساعت 11
  • توسط روابط عمومی فرمانداری پردیس
  • تعداد بازدید 4