En
تاریخ : يکشنبه 29 ارديبهشت 1398
کد 3281

اختتامیه طرح خدمت آموزش، پیشگیری، ایمنی و کمک‌رسانی در پردیس

مراسم اختتامیه طرح خدمت آموزش، پیشگیری، ایمنی و کمک‌رسانی(آپاک) شب گذشته با حضور مسئولین شهرستان پردیس برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس از پردیس شب گذشته مراسم اختتامیه طرح خدمت آپاک (آموزش، پیشگیری، ایمنی و کمک‌رسانی) با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین توسلی امام جمعه، محمدرضا قادی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس، محمد قانبیلی عضو شورای عالی استانها، حسن لاله نایب رئیس شورای اسلامی شهر پردیس و رئیس هیئت ورزش‌های کارگری شهرستان پردیس و جمع پرشوری از شهروندان در سالن اجتماعات شهرداری پردیس با تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید و سرود ملی کشورمان آغاز شد.

بنابر این گزارش حسن لاله رئیس هیئت ورزش کارگری شهرستان پردیس ضمن خیرمقدم به حضار، آموزش را جزء امور الزامی در حوادث کشور دانست و اظهار داشت: در وضعیت‌های بحرانی مؤلفه‌های خاصی وجود دارد که نیاز به تبحر و آموزش دارد.

وی گفت: قطعاً این مؤلفه‌ها به‌سلامت روحی و جسمی کمک میکند و جامعه نیاز به این نوع آموزش‌ها دارد و ما نیز سعی داریم در حد بضاعت با همکاری دستگاه‌های ذی‌ربط از این سلسله برنامه‌ها در شهر پردیس برگزار کنیم.

نایب رئیس شورای اسلامی شهر پردیس افزود: حضور همشهریان و حمایت آن‌ها از برگزاری چنین برنامه‌هایی، قطعاً برای بهره وری بهتر نیروهای انسانی هر شهر، کشور و در نقاط مختلف جهان موثر و در مواقع بحرانی گره‌گشا خواهد بود.

لاله بیان کرد: سلامت جامعه و پیرو آن نیروهای انسانی سالم، نرخ بهره وری را بالاتر خواهد برد و جامعه‌ای کارآمدتر خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: این اولین دوره از شش دوره آموزشی طرح آپاک بود که با موفقیت به پایان رسید و پنج دوره دیگر آن نیز در شهرستان برگزار خواهد شد.

رئیس هیات کارگری شهرستان پردیس بیان داشت: نیاز است در کنار فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کمی به بحث سلامت  روحی و جسمی شهروندان بپردازیم تا در کنار آن معنویتی که حاصل از فرهنگ و شرع مقدس اسلام است به این مسائل بپردازیم و این خودشناسی باعث خداشناسی ما نیز خواهد شد.

لاله اذعان داشت: زمانی که زندگیمان از کیفیت خوبی برخوردار باشد قطعاً حاصلش رسیدن به مرحله بعد و راه مستقیمی به‌سوی خودشناسی و در ادامه خداشناسی خواهد بود.

هر خانواده یک امدادگر

در ادامه مراسم علیرضا قادی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس اظهار داشت: پس از طی دوره‌های آموزشی، لباس سرخ جمعیت هلال احمر بر تن تمام شرکت‌کنندگانی که از پس این آزمون‌ها بربیایند خواهد رفت و امیدوارم هیچ زمانی از این علم خود استفاده نکنیم و شاهد حوادث و اتفاقات تلخ در کشور نباشیم.

وی گفت: از این آموزش‌ها می‌توانیم در اتفاقات کوچک و بزرگ منازل و کمک‌رسانی به همسایه‌ها و اتفاقاتی غیرمترقبه کشور استفاده و حتی می‌توان با این آموزش‌ها جان افرادی را نجات داد.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس افزود: بارها این دوره‌ها برگزار می‌شود اما اگه یک‌بار در یک محل این آموزش‌ها به کار بی آید و جان یکی از هموطنانمان نجات داده شود اتفاق بزرگی در زندگی‌مان رخ خواهد داد.

قادی بابیان اینکه امیدواریم در آینده از تمامی این داوطلبان در ساختمان اداری هلال احمر استفاده کنیم، اظهار کرد: نیاز شهرستان استقلال جمعیت هلال احمر در این منطقه است، زیرا عبور جاده‌های ترانزیتی خطرات بسیاری را برای هموطنانمان در پی خواهد داشت.

وی اضافه کرد: تلاش میکنیم این روند آموزشی به همین صورت پیش برود تا همشهریانمان به این شعار که هر خانواده یک امدادگر داشته باشد برسند.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس تصریح کرد: طرح خدمت آپاک در پنج دوره دیگر در سطح شهرستان با کمک ارکان هیئت ورزش های کارگری شهرستان پردیس و شورای اسلامی شهر پردیس این دوره‌ها برگزار خواهد شد.

قادی با بیان اینکه بحث آموزش باید در پردیس جدی گرفته شود، اذعان داشت: در زمان حادثه هیچ شهرستانی زودتر از خود شهروندان آن شهرستان به داد همشهریان آسیب‌دیده خود نمی‌رسند.

وی خاطرنشان کرد: در مناطق سیل و یا زلزله‌زده تا اولین ورود تیم های اعزامی حداقل ۱۰ ساعت زمان می‌برد که با این آموزش‌ها می‌توانیم گامی بلند در کاهش آسیب‌های بلایای طبیعی برداریم.

امکانات زیادی برای افزایش آگاهی وجود دارد

در ادامه این مراسم حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسین توسلی امام جمعه شهرستان پردیس ضمن تقدیر از برگزارکنندگان این مراسم، خطاب به جوانان اظهار داشت: این موقعیت برای شما تکرار نخواهد شد و باید از این فرصت‌ها بهترین استفاده را برد.

وی گفت: در سال‌های قبل از انقلاب در زندگی ما ابتدایی‌ترین امکاناتی وجود نداشت، این وضعیت برای پدران و پدربزرگان ما از زمان ما بدتر بود، اما در نبود امکانات با تلاش به موفقیت‌هایی دست یافتند.

امام جمعه پردیس افزود: امروز امکانات و شرایط بسیار خوبی برای پیشرفت، توسعه شعور و آگاهی جوانان ما فراهم‌شده است اما متاسفانه برخی از جوانانمان حوصله‌ای  برای دل به کار دادن ندارند.

توسلی ادامه داد: روزی به نقطه‌ای از عمر خودخواهیم رسید که آرزو می‌کنیم تا به گذشته بازگردیم تا آموزش‌هایی ببینیم اما فارغ از این هستیم که فرصت و عمر گذشته و زمان به عقب باز نمی شود.

وی با بیان اینکه باید از امروز فرصت‌ها را غنیمت بشماریم، اظهار کرد: یکی از این فرصت‌ها که باید از آن بهره ببریم آموزش‌های هلال احمر است و در این جلسات باید تمام هیات‌های ورزشی و مسئولان حضور پیداکرده و از این آموزش‌ها بهره‌مند شوند و این امری الزامی است.

 آموزش‌های ما هم نمادین است

امام جمعه پردیس با اشاره به اینکه متاسفانه آموزش‌های ما در مدارس و... بیشتر جنبه تشریفاتی دارد، تاکید کرد: باید مانند این دورهای آموزشی هلال احمر که آپاک نام دارد به دل کار داد و آموزشی درست داد.

توسلی تصریح کرد: متاسفانه مانورهای زلزله‌ای که در مدارس برگزار می‌شود بسیار سطحی و نمادین است و اگر اتفاقی رخ دهد همان افرادی که در مدارس آموزش دیدند با اولین لرزه خود دست و پای خود را گم‌کرده و تمام آموزش‌ها را از یاد خواهند برد.

وی افزود: در مواقع حوادث باید آرامش خود را حفظ کرده و به آموزش‌هایی که دیده ایم رجوع کنیم و با بهره‌گیری از این آموزش‌ها مسلماً خطری ما را تهدید نخواهد کرد.

امام جمعه پردیس با اشاره به نبود تخت بیمارستانی در پردیس، گفت: متاسفانه برخی درمانگاه‌ها خدمات درستی ارائه نمی‌دهند و بیمارستان خصوصی که تعطیل‌شده هم بدون دریافت پول دست به بیماران نمی‌زد و باید شرایط همدیگر را درک کنیم.

توسلی ادامه داد: در علم پزشکی قسم یاد می‌کنند که تحت هیچ شرایطی، سلیقه شخصی، خصومت، دشمنی و... را در درمان دخیل نکنند و بالاترین توان خود را برای درمان بیمار به خرج دهند.

امام جمعه پردیس بیان داشت: اگر جوانان ما این تعهد را داشته باشند، هم در این دنیا و هم در آخرت رستگار خواهند شد و اگر این موارد را رعایت نکنند نه در این دنیا نه در آخرت موفق نخواهند بود.

به‌کارگیری شهروندان پردیسی در هلال احمر پردیس

در پایان این مراسم فاطمه حیدری ایده پرداز و مجری طرح خدمت آپاک اظهار کرد: هدف از طراحی و اجرای این طرح، غنی‌سازی اوقات فراغت شهروندان با رویکرد آموزشی و عملیاتی بود.

وی گفت: زمان شروع تا پایان این طرح یک بازه زمانی یک ساله را شامل می‌شود که طی آن با برگزاری ۶ دوره آموزشی ۵ روزه، بین ۶۰۰ الی ۹۰۰ نفر از شهروندان به قوانین، مقررات، اصول ایمنی و کمک‌های اولیه تجهیز خواهند شد و فاز دوم طرح نیز در سال ۱۳۹۹ به مرحله اجرا میرسد.

نایب رئیس هیات ورزشهای کارگری شهرستان پردیس ادامه داد: با عنایت به مصاحبات صورت گرفته با رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان پردیس، فراگیران توانمندی که در این دوره شرکت کرده و آزمون را با موفقیت به پایان برساندند، در جمعیت هلال احمر به کار گرفته خواهند شد.

حیدری با بیان اینکه طرح آپاک در کنار اهداف خود به اشتغال‌زایی جوانان نیز می پردازد، بیان داشت: دوره دوم طرح آپاک اواخر تیر ماه سال جاری برگزار و روند پذیرش و ثبت‌نام نیز از اول تیرماه آغاز خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به بررسی‌های اخیر و وجود ۱۲ نقطه حادثه‌خیز در شهرستان، موقعیت استراتژیک شهر پردیس بر روی نقطه تلاقی دو گسل فعال مشاء و شمال شرق و نزدیکی آتشفشان دماوند و دودستگی کارشناسان مربوطه بر روی فعال یا خاموش بودن این آتشفشان، لزوم آموزش در حوزه امداد، نجات و کمک‌های اولیه بر ما روشن است.

انتهای پیام/67016/پ/ی30

  • نوشته شده
  • در يکشنبه 29 ارديبهشت 1398
  • ساعت 09
  • توسط بخشداری جاجرود
  • تعداد بازدید 2