En
تاریخ : جمعه 10 خرداد 1398
کد 3339

به همت هیات دوچرخه سواری شهرستان پردیس برگزار شد

برنامه دوچرخه سواری کوهستان در منطقه گلخندان به مناسبت گرامیداشت آزادسازی خرمشهر

به گزارش روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس، این یرنامه با همکاری و حضور دوچرخه سواران حرفه ای گروه پردیس رایدرز در روستای گلخندان بومهن به همراه بازدید از دژ روستایی با همین نام و با شعار "ما پیروزیم" انجام شد.
رییس هیات دوچرخه سواری شهرستان گفت: دوچرخه سواری کوهستان از جاده گلخندان به سمت ارتفاعات این روستا زیبا آغاز شد و پس از طی شیب سمت غربی تپه، دوچرخه سواران از قلعه باستانی گلخندان بازدید کردند.
حسین نوروزی افزود: تونلی با شیب بسیار تند سطح قلعه را به دره غربی متصل می‌کند، به‌طوری که اعضای گروه ادامه مسیر را کوهپیمایی کردند.
وی گفت: مصالح به‌کاررفته در این بنا مانند بسیاری بَناهای ساسانی، گچ ساروج و سنگ است. اسلوب بنا یادآور دوره ساسانی است و حصار عظیمی از قلوه سنگ های درشت دورتادور دژ مستطیل شکل را فراگرفته است. در چهار گوشه آن نیز برج توپر برای استحکام و دفاع بهتر جای دارد. پشته طبیعی که دژ بر فراز آن قرار دارد، با شیبی تند به دره سرسبز مجاور منتهی می‌شود. حصار سازی و تعبیه برج به شیوه بیشتر قلعه‌های دوره ساسانی و پس از اسلام است و در داخل آن اتاق‌ها، تالارها و آب انبارهایی وجود داشت.

 
  • نوشته شده
  • در جمعه 10 خرداد 1398
  • ساعت 18
  • توسط ورزش جوانان پردیس
  • تعداد بازدید 25