En
تاریخ : شنبه 8 تير 1398
کد 3490

رقابت‌های چرخ تیز زورخانه‌ای با هدف ترویج ورزش باستانی در شهرستان پردیس

به گزارش روابط عمومی اداره ورزش و جوانان شهرستان پردیس، به همت هیات ورزش های پهلوانی و زورخانه ای شهرستان پردیس به مناسبت هفدهم شوال همزمان با روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای مسابقات چرخ تیز در رده سنی نونهالان، نوجوانان و جوانان در زورخانه شهدای هسته ای شهرداری پردیس با حضورحجت الاسلام والمسلمین حسین توسلی امام جمعه، محمد سیفی رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان، کوروش گلریز شهردار پردیس، اعضای شورای اسلامی شهر پردیس، مسوولان شهرستانی و برخی روسای هیات های ورزشی برگزار شد.
شهدا الگوی فرهنگ پهلوانی هستند
امیرهاشم زاده رییس هیات ورزشهای زورخانه ای شهرستان پردیس گفت: مسابقات مذکور ویژه ورزشکاران در سه رده سنی، با هدف کشف استعدادهای توانمند در این رشته ورزشی، ترویج ورزش باستانی و زورخانه‌ای در بین نوجوانان و جوانان با استقبال شهروندان و حضور گرم مسوولین و اصحاب رسانه انجام شد.
هاشم زاده افزود: شهدا برای امنیت و دفاع کشور از جان خود گذشتند ودر واقع شهدا الگوی فرهنگ پهلوانی هستند. شهدا به آیات قرآن عمل کردند و در واقع امروز روز عملی کردن فرهنگ پهلوانی است.
وی تصریح کرد: روز فرهنگ پهلوانی روز جنگ حضرت علی(ع) با عمروبن عبدود است. کشتن نفس اماره و تلاش برای رضای خدا در راه دین، سبب شد مولای متقیان امام علی(ع) نماد بزرگی و جوانمردی دنیا باشد و ۱۷شوال هر سال به روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه ای نامگذاری شود.
هاشم زاده خاطر نشان کرد: ورزش زورخانه‌ای یا ورزش باستانی و یا ورزش پهلوانی نام مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی‌اسباب و آداب و رسوم مربوط به آنهاست که قدمت و پیشینه ای طولانی دارد و در بستر جهان بینی دینی، اسطوره های حماسی و سنت های اجتماعی ایران باستان شکل گرفته است.

سیفی:گود زورخانه ای نماد فروتنی و تواضع ورزشکاران است
در ادامه رییس اداره ورزش و جوانان با گرامیداشت این روزگفت: ورزش زورخانه ای و پهلوانی، ریشه در تفکر بزرگ شیعه و اسلام دارد و گود زورخانه و ورزش باستانی نماد فروتنی و تواضع ورزشکاران است که پهلوان در کنار پرورش جسم و تن، روحش را نیز از ناملایمت ها و صفات رذیله می زداید.
محمد سیفی افزود: واژه پهلوان در ایران زمین واژه پرمفهومی است و سالهاست این صفت با نام مردان بزرگی از جمله پوریای ولی و غلامرضا تختی از ورزشکاران بزرگ کشورمان همراهی می کند، واژه ای که ریشه درخدا ترسی و با خدا بودن دارد.
وی تاکید کرد: پهلوان بودن یعنی اینکه از من بودن بگذری و بر ما بودن تکیه کنی، نمادی که هرکسی می تواند صفات پاک و نیک انسانی را در وجودش پیدا کرده و در راه خدا به کار گیرد.
گفتنی است آیین‌های پهلوانی و زورخانه‌ای به کوشش فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای و با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران به ثبت جهانی رسیده است.  • نوشته شده
  • در شنبه 8 تير 1398
  • ساعت 18
  • توسط ورزش جوانان پردیس
  • تعداد بازدید 3