En
تاریخ : پنجشنبه 8 خرداد 1399
کد 4731

۶ اثر تاریخی شهرستان پردیس در فهرست آثار ملی قرار گرفت

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پردیس از آماده‌سازی ۶ اثر تاریخی شهرستان در ثبت فهرست آثار ملی خبر داد.

لیدا حاتمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در پردیس، اظهار داشت: شهرستان پردیس دارای 29 اثر تاریخی می‌باشد که 6 اثر تاریخی شاخص آن مستندسازی و به زودی در فهرست آثار ملی ایران ثبت خواهد شد.

وی بیان کرد: مرحله فرهنگ‌سازی و تصویربرداری آثار تاریخی حمام اصطلک مربوط به اواخر دوره قاجار، مسجد آب انجیرک مربوط به اوایل دوران پهلوی، امامزاده قاسم(ع) مربوط به قرن 7 و 8 هجری قمری در روستای گلخندان بومهن، امامزاده طیب بن طاهر(ع) مربوط به قرن 7 و 8 هجری قمری در روستای کمرد، آسیاب واصفجان و آبشار کمرد که از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری مهم به شمار می‌رود که ثبت ملی می‌شوند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: پیش از این 3 اثر شاخص و ارزشمند شهرستان پردیس از جمله پل تاریخی جاجرود (شاه عباسی ) مربوط به دوران سلجوقیان، دژ یا قلعه روستای گلخندان مربوط به قرن 9 هجری قمری و امامزاده سلطان مطهر(ع) مربوط به قرن 9 هجری قمری در فهرست ثبت ملی ایران قرار گرفته و با این 6 اثر تاریخی در مجموع 9 اثر تاریخی شهرستان پردیس ثبت ملی می‌شوند.

حاتمی در پایان خاطرنشان کرد: استحکام بناها و آثار تاریخی شهرستان پردیس در مقابل زلزله مقاوم بوده و مصالح به کار رفته غالباً از جنس ساروج می‌باشد که خوشبختانه در زلزله‌های اخیر دماوند هیچ‌گونه خسارت یا صدمه‌ای به این بناها نرسیده است.

انتهای پیام/220/ی

  • نوشته شده
  • در پنجشنبه 8 خرداد 1399
  • ساعت 11
  • توسط روابط عمومی فرمانداری پردیس
  • تعداد بازدید 5