با حضور رئیس جمهور تصفیه خانه های فاضلاب غرب تهران و شهر پردیس بهره برداری شد

فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب پردیس که با ظرفیت ٢۴هزار مترمکعب در شبانه‌روز و با اعتباری حدود ۱۷۵ میلیارد تومان برای جمعیتی معادل ١٢۵ هزار نفر طراحی و احداث شده بود به طور همزمان با دیگر طرح های حوزه آب و فاضلاب کشور مورد بهره‌برداری قرار گرفت. 

  • کد خبر: 296809
  • تاریخ خبر: شنبه 7 فروردين 1400 - 09:03
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران، بنابر اعلام  مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر از جمعیت غرب پایتخت شامل بخش­هایی از مناطق یک، ۲، ۳، ۵، ۶، ۱۰، ۱۱، ۱۷، ۱۸، ۲۱، ۲۲ و کل منطقه ۹ شهرداری تهران زیر پوشش خدمات جمع‌آوری و انتقال بهداشتی فاضلاب قرار می‌گیرند.

این تصفیه‌خانه یکی از بزرگ‌ترین تصفیه‌خانه‌های فاضلاب کشور است و با استفاده از فناوری‌ها و استانداردهای روز دنیا در بخش بیولوژیک و گندزدایی طراحی شده است.

تصفیه‌خانه فاضلاب غرب تهران (فیروز بهرام) دارای قابلیت تولید پساب با بهترین استاندارد زیست‌محیطی، تولید لجن با کلاس استاندارد جهانی و تولید حدود شش مگاوات برق است که قابلیت تزریق به شبکه سراسری کشور را داراست.  

این تصفیه‌خانه با فرایند لجن فعال پیشرفته و قابلیت حذف ازت و فسفر( فرآیند A2O) طراحی شده و پساب تولیدی آن با کیفیتی بالاتر از حد استاندارد برای تزریق به سفره‌های آب زیرزمینی، استفاده در شهرک‌های صنعتی غیر غذایی و آبیاری فضای سبز برنامه‌ریزی شده است.

فاز دوم تصفیه‌خانه فاضلاب پردیس نیز با ظرفیت ٢۴هزار مترمکعب در شبانه‌روز و با اعتباری حدود ۱۷۵ میلیارد تومان برای جمعیتی معادل ١٢۵ هزار نفر طراحی و همزمان مورد بهره‌برداری قرار گرفت. 

محمدی مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران در تشریح مشخصات فنی این تصفیه‌خانه ابراز داشت: تصفیه خانه فاضلاب پردیس به دلیل موقعیت و اسکان جمعیت در مسکن مهر پردیس از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بر اساس افق طرح سال ۱۴۲۰ برای جمعیت ۵۳۸ هزار نفری طراحی شده است.

گفتنی است در این مراسم فرماندار، مقامات شهرستان پردیس، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سرمایه گذاری آبفای استان تهران و معاونین و مدیران آبفای شرق استان تهران نیز حضور داشتند.