افتتاح نمایشگاه اینوتکس با حضور معاون رئیس جمهور

نمایشگاه اینوتکس با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در پارک فناوری پردیس افتتاح شد.

  • کد خبر: 296897
  • تاریخ خبر: جمعه 28 خرداد 1400 - 09:39

به گزارش خبرگزاری فارس از پردیس، دقایقی پیش مراسم افتتاحیه نمایشگاه اینوتکس با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، تعدادی از سفرا و نمایندگان کشورهای خارجی، مسؤولان کشوری، استانی و شهرستانی در پارک فناوری پردیس برگزار شد.

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این مراسم اظهار کرد: در مبارزه با کرونا تلاش‌ها را افزایش داده و امیدواریم طی یکی دو سال آینده دنیا از این بیماری خلاص شود‌.

وی گفت: کرونا باعث شد تا تکنولوژی‌های این حوزه توسعه داده شود و حوزه بیوتکنولوژی در ایران هم توسعه یافته و امروز ایران یکی از بهتریهای آسیا و اول در منطقه است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: اثرات آن را از ابتدای شیوع این بیماری شاهدیم و تمام داروها، مواد اولیه، و غیره همگی در داخل کشور تولید و ساخته می‌شود.

ستاری ادامه داد: ان‌شاءالله در حوزه دارویی در چند شرکت دانش بنیان در حوزه های مختلف پلتفورم، واکسن و غیره پیشرفت های چشمگیری را بروز خواهند داد.

وی اضافه کرد: اولین روزهای حضورم نگاه تمسخرآمیزی به حوزه فناوری وجود داشت، اما امروز پایه توسعه کشور فناوری بوده به طوری که در آمریکا اتفاق افتاده و توسعه پارک فناوری پردیس نشان از این است‌.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور تصریح کرد: شاید مقامات محلی ندانند که بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری جدید در این پارک اتفاق افتاده است اما این سرمایه گذاری روی افراد است نه فولاد و بتن که این جای بسی افتخار است.

ستاری افزود: این سرمایه ها بر روی جوانان و مغز آنها است که اتفاقی بینظیر در منطقه بوده است.

وی تاکید کرد: اما نباید برای شرکت‌ها و سرمایه گذاران مشکل جواز ساخت و ساز به وجود بیاورند و این ایرادی بزرگ، اشتباه و بی معنی است‌.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ادامه داد: توسعه آینده شهر پردیس دانش بنیان و دانش محور است به طوری که در کل این پارک حتی یک دودکش نیز وجود ندارد این در صورتی است که در گذشته توسعه اقتصاد با الودگی، دودکش، دود و زندگی بدتر با آلودگی هوا به وجود می‌آمد.

ستاری عنوان کرد: توسعه حوزه دانش بنیان در این برهه زمانی بسیار جدی است و امیدواریم مسؤولان شهرستان پردیس مانند گذشته در توسعه این پارک که جهشی برای آینده پردیس خواهد بود کمک کنند.

وی اضافه کرد: توسعه پارک به زودی از ۵۰۰ هکتار هم عبور خواهد کرد و افزایش تعداد شرکت های استارتاپی و شرکت های بزرگ سرمایه گذار اتفاق خوبی برای پردیس است‌.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور ابراز کرد: امسال نمایشگاه خوبی برگزار شده و امیدواریم با خروج کرونا به زندگی عادی برسیم و این نمایشگاه به صورت عادی و با حضور افراد برگزار شود.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادآور شد: با برپایی اینوتکس و نمایشگاه‌های جانبی آن اتفاقات خوبی برای اقتصاد ما رخ می‌دهد زیرا ۲۰۰ هزار میلیارد تومان در قبال فروش شرکت‌ها عایدی خواهیم داشت و به زودی تبدیل به پایه اقتصاد می‌شویم. 

وی خاطرنشان کرد: شرایط توسعه را با ضوابط و رفع مشکلات حل کنیم تا نمایشگاه خوبی برگزار و سرمایه گذار جذب شود تا نتیجه قابل قبولی را شاهد باشیم.

صفاری نیا رئیس پارک فناوری پردیس نیز در این مراسم اظهار کرد: ۲۰ سال آغاز ایده پارک فناوری و ۱۵ سال از شروه به کار این پارک می‌گذرد و این پارک از ۹۰ هکتار با تلاش ها و مساعدت های معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور به ۵۰۰ هکتار افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده این زمین‌ها به مجموعه های دانش بنیان تبدیل خواهند شد گفت: برنامه های متعددی برای جشن بیست سالگی این پارک تدارک دیده شده و خدمات بسیاری ارائه خواهد شد.

رئیس پارک فناوری پردیس افزود: اینوتکس در تمام سال توسط دبیرخانه داخلی فعالیت میکند و طی دو ماه اخیر برنامه ها از روی کاغذ با همکاری فرماندار، امام جمعه، شهردار و دستگاه‌های اجرایی به مرحله اجرایی در آمد.

ستاری ادامه داد: امروز میزبان سفرا و نماینده گان ۲۰ کشور جهان هستیم و مجموعه های استارتاپی و مخترعین این نمایشگاه را پررونق کرده‌اند و میزبان دانش آموزان، استاد دانشگاه و مجموعه صنعتی هستیم.

در ادامه مجریان برنامه ضمن معرفی فن بازار شهر هوشمند، از مسوولان سازمان فناوری ارتباطات شهرداری تهران و فن بازار برای امضای تفاهم نامه دعوت به عمل آوردند و مشخص شد توسط فن بازار در کمتر از یکسال ۵۰۰ میلیارد تومان قرارداد به امضا رسیده است و شهرداری تهران برنامه تهران هوشمند را نگاشته و به مرحله عمل رسانره است‌.
دومین تفاهم نامه به امضای پست بانک و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری رسید و در ادامه تفاهم نامه همکاری بین شرکت توسعه فناوری و اینوتکن به امضا رسید.

انتهای پیام/۶۷۰۱۶