معرفی شهرستان

شهرستان پردیس در آذر ماه ۱۳۹۱ متشکل از بومهن و جاجرود (ارتقا یافته) در تابعیت استان تهران ایجاد شد.

 

تصویب تشکیل شهرستان پردیس در جلسه هیئت دولت، بنابر پیشنهاد وازرت کشور و استانداری تهران و در راستای سومین سفر استانی رئیس جمهور به تهران صورت پذیرفت.

براین اساس پردیس پانزدهمین شهرستان استان تهران شد. براساس مصوبات جدید در حوزه تقسیمات کشوری و ابلاغیه های وزیر محترم کشور در سال ۱۳۹۹، بخش مرکزی به مرکزیت شهر پردیس تاسیس و روستاهای خسرو آباد و سعید آباد در بخش جاجرود نیز به شهر ارتقا یافتند، بنابراین شهرستان پردیس با مساحت ۲۷۶ کیلومتر مربع از ۳ بخش مرکزی، بومهن و جاجرود، ۴ شهر پردیس، بومهن، خسروآباد و سعید آباد و ۵۵ آبادی، روستا، نواحی کارگاهی، مناطق زراعی تشکیل شده است.

محدوده جغرافیایی این شهرستان از روستای «تلو» در «سرخه‏ حصار» آغاز شده و تا انتهای بخش بومهن ادامه دارد.

شهرستان 300 هزار نفری پردیس از غرب با تهران، از شرق با شهرستان دماوند، از شمال با شهرستان شمیرانات و از جنوب با شهرستان پاکدشت دارای مرز مشترک است.

این شهرستان با آغاز اجرای طرح‏های مسکن مهر به یکی از قطب‏های اجرای این پروژه ملی در کشور و استان تهران تبدیل شد و بر اساس اعلام مسئولان امر، با پایان واگذاری واحدهای مسکن مهر جمعیت این شهرستان به ۶۰۰ هزار نفر می‏ رسد.

 

پردیس؛ شهر امید و زندگی

بدون شک پردیس از جمله قطب‌های تازه شکل گرفته کشور در امر توسعه شهرنشینی است، مردمی که در تهران بزرگ در میان انبوهی از مشکلات شهری نظیر آلودگی هوا و ترافیک سنگین زندگی می‌کنند، همواره به دنبال راهی برای خلاص شدن از این گرفتاری‌ها هستند و از این رو، این دسته از هموطنان ادامه زندگی در مکان‌ها و شهرهای جدید و منطبق با اصول شهرسازی مدرن را با نگاهی خاص دنبال می‌کنند.

 

پردیس از نگاه مردمان پایتخت و به خصوص آن دسته از خانواده‌هایی که به هر دلیل امکان خانه‌دار شدن در تهران را نداشته‌ و یا ندارند، به عنوان گزینه‌ای مهم برای سکونت در نظر گرفته می‌شود، این نگاه به جایی رسیده که در چند سال اخیر، بسیاری از مردم پایتخت، زندگی در حومه شرق تهران را به درگیر شدن با مشکلات درون شهری تهران ترجیح داده‌اند، در همین راستا با ساخت آزادراه تهران – پردیس، بخش اعظمی از مشکلات ساکنین این منطقه در دسترسی سریع و آسان به تهران برطرف شده است و علاوه بر آن، با توجه به مطالعات انجام شده و متعاقب آن، کلنگ‌زنی قطار برقی تهران – پردیس در آینده‌ای بسیار نزدیک، می‌توان عملا پردیس را شهری متصل به تهران نامید که رفت و آمد ساکنان آن به پایتخت، راحت‌تر از همیشه صورت خواهد گرفت.

با توجه به این موضوعات و افق روشن این شهر، شهر جدید پردیس را می‌توان یکی از موفق‌ترین الگوهای شهرهای جدید در کشور دانست.